sobota 16. januára 2010

Strúhaná cestovina do polievky

1 vajce
múka

Vajce sa rozmieša a pridáva sa múka dovtedy, kým z toho nebude tvrdé cesto, ktoré sa dá strúhať.
Varí sa v slanej vode.

Krupicová kaša / Semolina pudding

Kedysi vhodné raňajky alebo večere, v podstate deti to majú väčšinou radi... Ja som to len znovu-objavila, nezaťažuje mi to žalúdok a je to stále dobré :-)

1/2 litra mlieka
2 lyžice cukru alebo vanilkového cukru
2 - 3 lyžice krupice
škoricový cukor alebo škorica na posypanie
(pre nealergické deti vo verzii "granko" na posypanie)

Mlieko s cukrom sa nechá prevariť a keď sa dostane do normálnych rozmerov, prisýpa sa krupica. Stále sa to mieša lebo to rýchlo prihára a keď je to husté, vyleje sa to hneď do taniera... Posype sa a hotovo.

Šošovicová hnedá polievka / Brown Lentil Soup

Naša vianočná. Corka ju môže jesť tiež - dokonca sa s ňou vie zadrhnúť, akurát potom v neskoordinovanom množstve a konzistencii vyrába kôpky...

šošovica
mrkva
zeler
petržlen
zemiaky
cibuľa
paprika - sladká mletá
vegeta

všetko sa to dá dokopy, uvarí sa kým to nemá tú správnu chuť.

Paradajková polievka - z pretlaku / Tomato Soup

opäť veľmi jednoduché, hlavne ak je dobrý pretlak. Asi najlepší je zo sklenej fľaše z Kauflandu.

 


celý veľký pretlak
moja zmes byliniek - tak od oka
cibuľa
cukor - odhadom
syr na posypanie

Všetko bez syra sa uvarí, viacmenej sa nechá hlavne prevariť kým zmizne pena. Cibulu po čase beztak vyhodím. Obsype sa syrom a zázrak je hotový - rýchly proces...






Možno sa mi raz bude chcieť prplať aj z riadnymi prepasírovanými paradajkami - ale zatiaľ na to nervy a chuť nemám... i keď aj paradajková polievka z čerstvých paradajok je výborná.

Polievka z kačky / Duck Soup

vedľajší produkt pečenej kačky...  a je jemnejší ako slepačia polievka...

Ide do nej:

všetky drobky čo z kačky zostanú a nebudú sa piecť
krídelká
2 lyžice vegety
3 ks čierneho korenia
mrkva, zeler, petržlen... 

Celé sa to varí zhruba hodinu, čistí sa obdobne ako slepačia či hovädzia... Keď sa od kosti oddeľuje mäso, je hotová.
Môžu sa k nej uvariť aj cestoviny alebo halušky alebo bohviečo na ten spôsob, i keď mne to tam nechýba :-)

pondelok 11. januára 2010

Bundáš

Toto snáď ani popisovať netreba... :-) pozná to každý a používa skoro vždy keď likviduje obsah chladničky a nájde aj jedlý chlieb, ktorý už nie je najčerstvejší...
Najlepšie chutí ešte teplý :-) a potom to človek musí rozchodiť :-)


Bežný biely koláčový chlieb / Classic White Bread

Asi najrýchlejšie hotový a do pekárne vojde všetko naraz...

1/3 sáčku sušeného droždia (najlepšie je francúzske z Kauflandu)
1/2 kg múky /používam polohrubú, inak je to jedno
2 polievkové odmerky cukru
1 maličká odmerka soli
1 polievková odmerka octu (bežného, ochutený ocot v chlebe nechutí)
2 - 3 polievkové odmerky olivového oleja
3 dcl mlieka (píšu vodu ale s mliekom chutí lepšie)
tekvicové alebo slnečnicové semiačka, ľanové semiačka, rasca... hocičo z toho - naraz len jeden druh

Všetko vložím do pekárne - v poradí takom ako pečie - moja potrebuje všetko suché dole a tekuté hore a semiačka idú zvlášť do prisýpača.
Pečie sa podľa vybraného programu - ako bežný chlieb s "hrozienkami" v mojom prípade...

nedeľa 10. januára 2010

Lístkové rohlíky / Puff pastry cornies

Snáď najjednoduchšie koláčiky na svete - pokým máte v mrazničke k dispozícii predvyrobené hlbokozmrazené lístkové cesto.

Konkrétne toto čo vidno na obrázku bol tzv. "Malý test domovej rúry". Chutný. Chutil mne, Marekovi (ďakujem za dokončenie v podstate takmer celého domu!), vodárom Igorovi aj Andrejkovi (ďakujem za spojazdnenie studne v ten deň waaaaw! a tiež za spojazdnenie všetkých vodo-vecí!), Corke a Tiborovi Bártfayovi (a ako pravý umelec - neodpustil si zhodnotenie estetickej stránky veci, ktorá ho extrémne zaujala... a má rád všetko čo sa robí ručne a s láskou).
Ja a Corka sme boli jedinými zástupcami dámskej populácie v tejto domácnosti - inak samí mužíci... Držala som sa opäť starej dobrej rady našich babičiek: Ako spravíš muža šťastným? No predsa jedlom - zapchaj mu ústa, naplň žalúdok a aj keby sa odvážil niečo povedať, trikrát si to rozmyslí pretože plný žalúdok je podstata jeho bytia a tú si predsa neohrozí...
Chlopi - dobrú chuť teda.
Corka je všežrút, jedlo sa nachádza na prvej pozícii jej súkromného psieho rebríčka priorít. Jej sa pýtať na názor nemusím :-))) pokiaľ nejde o papriku, cibuľu a cesnak.

Čo treba k týmto zvŕtancom:

mrazené lístkové cesto
lekvár - lepší sladko-kyslý
špáratká nech to drží pokope kým sa to upečie

Cesto sa nechá rozmraziť, rozvaľká sa na tenké pláty, rozkrája sa na štvorce alebo obdĺžniky, naplní sa lekvárom, zabalí rohmi cesta (ako rohlíky) a zafixuje sa to špáratkom. Upečie sa celkom rýchlo a je to mňam - len špáratká treba za horúca vybrať, potom to už bude problém...


Kačka pečená / Duck - roasted

Už som ju vyskúšala - viď fotky... kačka bola z obchodu, nebola domáca ale aj tak chutila výborne - mne, mame aj zvieratkám - predovšetkým Eliška zažila svoje prvé kačacie hody a kosti bude objedať podľa mňa ešte týždeň - ako správna šelma.
Je to Denisin recept - pečie ju len takto a vraj sa nepodarí iba v prípade, že je zlá kačka samotná.

Malo by to vyzerať takto:


1 kačka
soľ na zasolenie
1 celé jabĺčko

Kačku na noc zasolím. Na druhý deň ju vyložím na pekáč, vložím do nej jablko dovnútra, trocha podlejem vodou a prikrytú pečiem asi 2 hodiny, občas oblievam s tým, čo pustí do pekáča. Opražiť ju nechám len na krátko keď už je hotová - a vraj bude výborná.



Hrnčekový koláč / Cupcake

Asi najúspešnejší koláč v istej etape môjho života.
Dôvody?
Rýchlo je hotový, výborne chutí, robím ho väčšinou z marhúľ - ktoré sú viacmenej sladko-kyslé, pekne vonia, vždy narastie a upečie sa, nedá sa na ňom nič pokaziť a v rámci mojich spomienok z tej inkriminovanej etapy môjho života sa viaže k asi najpríjemnejším a najvyrovnanejším spomienkam na svojské "BP" obdobie.
Miloval ho kamarát z fast-base-shopu na Podmaniczky utca, Carl s Beetle-om, aj SBS-kári po nočnej v dome na Angyalfoldi út keď som vedela, že cez deň už pôjdem domov. Milovala som jeho sladko-kyslú čerstvú vôňu počas letných nocí, kedy sa piekol - kým Corka hyperaktívne řádila po byte, zvykala si na rúru, vysávač, mop a všetky aktivity bežnej domácnosti, a ja som niekedy v zúfalých stavoch a na smrť vyčerpaná zo všetkého sedela na dlážke v kuchyni opretá o stenu a dúfala, že sa Corka už konečne unaví a zaspí. Spája sa mi s ním aj zvláštne polo-ticho BP-nocí, ktoré som si v tom čase v spoločnosti maličkej Corky po x-hodinových nočných upratovacích manévroch vychutnávala na terase v citrónovom opare Mr. Propera.
Carl naňho spomína dodnes - i keď si už dávno žije vlastný život - avšak preňho som stále ostala Cupcake. Celkom zaujímavé bolo pred pár dňami nájsť jeho Cupcake´s Fitness Plan in 2 sessions, ktorý vypracoval na základe mojich vtedajších bežných stravovacích návykov... s jednou prosbou - please, cut down on cheese... pričom jediný miestny syr, ktorý sa stále nachádzal v mojej tamojšej chladničke, bol Pannonia a občas slovenská bryndza.

Takže - naspäť k hrnčekovému koláču:

2 hrnčeky múky
1 hrnček kryštálového cukru alebo medu (od medu je cesto tvrdšie)
1 hrnček mlieka
1 prášok do pečiva
4 polievkové lyžice oleja
2 vajcia 
štipka soli
ovocie

Toto všetko okrem ovocia sa zmieša tak aby tam neboli hrudky, a vyleje sa na vymastený (prípadne aj pomúčený) plech. Povykladá sa naň ovocie (v mojom prípade v drvivej väčšine marhule) a upečie sa.
Výborne chutí s bielym vínom... v mojom prípade aj pezinským Chardonnay, i keď nie je dezertné.

Švédske zázvorové guľky / Sweedish Ginger Balls

Tak toto som jedla a bolo to fantastické a keď niekto vie, koľko čoho do toho treba vložiť, ocením ak mi poradí - nakoľko poznám všetky ingrediencie ale ich množstvá sú mi zatiaľ akosi utajené.

x  ... ? škorice
2-násobné množstvo zázvoru (ďumbieru)
trochu korenia
x ... ? múky
x ... ? cukru
2 lyžice (polievkové?) medu
prášok do pečiva alebo pol lyžičky sóda bikarbóny
x ... ? masla (margarínu)

Všetko sa to má zmiešať, vytvarujú sa guľky, ktoré sa poukladajú na papier na pečenie, tam sa postláčajú na plocho a max 10 -12 minút sa pečú.

Zázvorníky (tvrdé) / Ginger Cakes (hard)

Mám rada ich chuť lebo nie sú sladké, sú tvrdé, nie sú koláčovité a vydržia večnosť. Príprava je prplavá ale kto ich má rád, obetuje sa... Sú to v mojej domácnosti jediné vianočné koláčiky, ktoré po upečení ostanú biele alebo jemne ružové, nepolámu sa ani keby som po nich posúvala hrnce a môžem si ich vychutnať od Vianoc až do marca lebo nepatria medzi top five bežnej populácie.


50 dkg múky
50 dkg práškového cukru (ale ja dávam asi tak 25 dkg)
4 vajcia
4 žĺtky
3 lyžičky pomletého zázvoru (ja dávam viac)
tuk len na vymastenie plechu

Vajcia, žĺtky a cukor vymiešame nad parou do zhustnutia a ďalej to celé miešame, kým hmota nevychladne - najlepšie na terase keď je vonku kosa.
Preosiatu múku, zázvor aj s vychladnutou hmotou vypracujeme spolu na cesto, ktoré vyvaľkáme na 3 mm-ové pláty, formičkami povykrajujeme kadejaké tvary, poukladáme ich na vymastený plech (v mojom prípade na obyčajný papier na pečenie do špajze) a necháme odležať do nasledujúceho dňa.
Potom rýchlo upečieme do svetloružova.



Ja som ich nikdy nedávala na vymastený plech - nemám toľko zbytočných plechov ktoré by mohli ležať celý deň plné figúrok v špajzi... Možno keby som našla spôsob ako vymastiť papier na pečenie tak aby sa nezababrala od toho celá špajza, skúsila by som raz v živote nechať svoje zázvorníky odstáť aj na vymastenom podklade... ale zatiaľ to neskúšam - v rámci zachovania akého-takého použiteľného poriadku v špajzi.


Linecké koláčiky / Linz Tea Cakes

Opäť sladkosť pre chlapov - v našej rodine ich má najradšej asi Ervín. Takže sa pečú na Vianoce, na Veľkú noc a občas aj inokedy.

50 dkg múky
28 dkg masla (margarínu)
16 dkg práškového cukru
4 žĺtka
lekvár na zlepovanie - najlepšie kyslastý
tuk na vymastenie plechu
NEPOTIERAŤ VAJÍČKOM!

Všetko sa zmieša a vypracuje sa cesto, ktoré sa potom odloží na 30 minút do chladu. Potom sa vyvaľkajú asi 3mm-ové pláty a vykrajujú sa z nich kolieska - jedny s otvorom v strede, jedny bez otvoru... tak aby sa po zlepení vytvorili páry. Pred pečením sa nepotierajú vajíčkom, inak sa rozpadnú po upečení - to sme zistili v praxi :-).
Po vychladnutí sa potierajú a zlepujú lekvárom a teoreticky najlepšie sú po pár dňoch keď sa z lekváru stane akási žuvačková hmota.

Vanilkové rožky / Vanilla cornies

Má ich rád Ervín, skoro každý muž a každý si pod nimi predstavuje niečo iné. V ponímaní našej rodiny sa pod týmto rozumejú orechové pečené čajové koláčiky ováľané za horúca vo vanilkovom cukre. Niečo sa na ne nalepí a niečo sa sype kade-tade ale chuť majú dobrú. Piecť sa dajú samozrejme hocikedy ale z nejakého prozaického dôvodu sa u nás pečú len na Vianoce.

apropo - jedna dávka spravidla nestačí - pečieme skoro stále z dvojnásobnej...

21 dkg múky
14 dkg margarínu
7 dkg práškového cukru
1 vajce 
10 dkg pomletých vlašských orechov
sóda bikarbóna alebo prášok do pečiva - trochu
vanilkový cukor
margarín na vymastenie plechu

Všetko sa pomieša a vypracuje sa cesto, ktoré sa odloži aspoň na 30 minút do chladu - u mňa stačí špajza, u niekoho treba chladničku. Z cesta sa potom vyvaľkajú šúľky asi 1 cm hrubé, tie sa pokrájajú na asi 4 cm dlhé kúsky a ohýnajú sa do tvaru rožkov. Poukladajú sa na plech, upečú sa do svetloružova a za horúca sa obabrú vanilkovým cukrom.
Najlepšie sú, keď sa nechajú odstáť 1-2 týždne v uzavretej nádobe.

Škoricové koláčiky / Cinnamon Tea Cakes

Výborné k čaju, aj len tak chrúmať. Nie sú moc sladké, mojej alergii vyhovujú a vydržia večnosť. Inak z nich vykrajujeme všetko možné - zvončeky, kvietky, rybičky... čo formičky dajú :-)

80 dkg múky 
20 dkg práškového cukru
40 dkg masla (môže byť aj margarín)
4 vajcia
4 lyžičky škorice
2 lyžičky prášku do pečiva (viacmenej jeden sáčik)

Všetko sa zmieša, vypracuje sa normálne cesto, vyvaľká sa na normálnu hrúbku a vykrojí sa formičkami. Potrie sa vajcom, ozdobí orechani a upečie sa.


Medovníčky / Gingerbread



Vzhľadom na obrovskú popularitu mojich tohoročných medovníčkov nielen v rodine, ale aj medzi známymi, v susedstve a v práci som uplynulý týždeň dospela k tomu, že je treba vyrobiť novú kopu medovníčkov.

Všade naokolo, vo všetkých predvianočných vydaniach novín, časopisov, televíznych variacich relácií či v kuchárskych knižkách všeobecne sa nachádza milión rôznych receptov na medovníky.... niektoré sú fajn, niektoré menej fajn, niektoré sú jedlé ihneď, niektoré sú jedlé po týždni, niektoré nie sú jedlé vôbec (akurát to autori väčšinou zabudnú uviesť)...

Ja som dostala tento ozaj dobrý recept od pani susedy a osvedčil sa - dokonca úspešne zaútočil aj na chuťové bunky nielen známych a rodiny, ale i kolegov v práci.
Robí sa takto - (susedkin recept som vzhľadom na moju alergiu upravila tak aby bol jedlý aj pre mňa):



8 polievkových lyžíc medu
30 dkg práškového / kryštálového cukru
4 lyžičky mletej škorice
2 lyžičky mletého anýzu
2 lyžičky voňavých klinčekov
20 dkg mletých orechov
3 lyžice rozpusteného masla


Toto všetko sa nad parou vymieša do tekutého stavu, do bodu varu.

60 dkg múky (hladká, polohrubá, je to jedno)
2 vajcia
2 polievkové lyžice rumu
5 dkg soda bikarbóny
žĺtok na potretie


Do tohto vlejeme tekutú zmes a vypracuje sa hladké cesto. Toto sa nechá aspoň 3 hodiny odstáť.

Potom sa opäť premiesi, vyvaľká sa na zhruba centimetrové pláty a vykrajuje sa formičkami.
Plech sa vymastí, cesto sa potrie žĺtkom a ozdobí sa orechami.






A potom sa upečie a nechá mäknúť pár dní...
Po upečení je chvíľu mäkký, potom tvrdý (skoro nejedlý) a o pár dní výborný...