piatok 24. decembra 2010

Tekvica Hokkaido



Ak si pri názve Hokkaido predstavíte japonský ostrov, nie ste ďaleko od pravdy. Rovnaký názov má totiž aj tekvička, ktorá sa k nám dostala až z Krajiny vychádzajúceho slnka.

Záhradka diabetika sa veľmi nelíši od bežných záhrad. Nájdeme v nej základné druhy zeleniny – listovej či koreňovej aj zopár skorých zemiakov. Z ovocia jabĺčka, najlepšie kyslejšie odrody, hrušky, marhule, výborné sú višne a moruša čierna, plus nejaké ríbezle, jahody, egreše a ak sa dá – aj papriky a rajčiaky. Čo ešte môže pestovať záhradkár- diabetik, aby mohol plody svojej záhradky zaradiť do jedálneho lístka? Medzi takého plodiny patrí tekvica ‘Hokkaido’, ktorá k nám pomerne nedávno „pricestovala“ až z Japonska. Dokonale sa aklimatizovala, je nenáročná, dobre sa skladuje a má neuveriteľne rôznorodé využitie. Je to neveľká, asi kilogramová tekvička cibuľovitého tvaru, s výraznou tmavooranžovou farbou šupky. Nezrelá je zelená, treba však počkať na vyfarbenie. Nemusí sa šúpať a použiť sa dá z nej všetko, aj vnútro so semienkami.
Liečivé účinky

‘Hokkaido’ je nielen chutná, ale aj zdravá. Podľa orientálnej medicíny je liečivá hlavne pre oblasť sleziny, slinivky brušnej a žalúdka. Je bohatá na karotén, z ktorého si telo vytvára vitamín A. O vysokom obsahu karoténu svedčí žiarivá farba celého plodu. Dužina obsahuje veľmi veľa draslíka a málo sodíka, čo má priaznivý účinok pri liečení kardiovaskulárnych ochorení. Konzumácia tejto tekvice kladne ovplyvňuje stav pokožky, zraku, prostaty a pľúc. Má mimoriadne vysoký obsah zinku, hlavne v semenách, preto okrem dužiny konzumujeme aj semená. Pre diabetikov je významný inulín, ktorý má sladkú chuť a v tele pôsobí aj ako vláknina. Tým zmenšuje ohrozenie tela rakovinou hrubého čreva.



Využitie

Tekvičku pred úpravou stačí umyť, rozkrojiť a lyžicou vybrať vnútornú vrstvu dužiny so semienkami. Túto časť môžeme buď hneď použiť, alebo zamraziť. Ak sú semienka zrelé, odložíme si niekoľko na sadenie a zvyšok bežne upečieme ako pri iných tekviciach. Dužinu podľa potreby nakrájame na kúsky alebo nastrúhame a tiež buď hneď použijeme na varenie, alebo odložíme do mrazničky.

VYSKÚŠAJTE ‘HOKKAIDOVÉ’ RECEPTY

Hrnčekový koláč Hokkaido
2 vajíčka, 3/4 hrnčeka oleja, umelé sladidlo podľa chuti, 1 vanilínový cukor, 2 hrnčeky nahrubo nastrúhanej tekvice, citrónová šťava a trocha citrónovej kôry, 1 hrnček hladkej múky, 1 až 1,5 hrnčeka polohrubej múky, 1 hrnček mlieka, 1 prášok do pečiva, trocha kokosu, prípadne kakaa, oriešky, hrozienka
Všetky ingrediencie zmiešame spolu v miske a vylejeme do vymastenej a múkou vysypanej formy na pečenie. Pečieme asi 30 minút pri vyššej teplote. Hotové ešte môžeme potrieť diabetickým lekvárom a posypať strúhaným kokosom, mletými orechami alebo mandľami. Rýchly a chutný koláčik, so šľahačkou sa zmení na zákusok.

Pečené zemiaky s tekvicou

stredne veľká tekvička, 1 kg zemiakov, cibuľa, čerstvé alebo sušené bylinky – bazalka, majorán, oregano, provensálska zmes a podobne, soľ, drvená rasca, olej
Umytú tekvicu zbavíme semienok a nakrájame na menšie kúsky, podobne nakrájame aj očistené zemiaky. Cibuľu nakrájame na polmesiačiky. Všetko v miske zmiešame, osolíme, okoreníme bylinkami a nasypeme do nádoby na pečenie, ktorú sme vytreli olejom. Pečieme v dobre vyhriatej rúre asi pol hodinu. Podávame so šalátom z čerstvej zeleniny alebo s acidofilným mliekom.

Guláš Hokkaido
stredne veľká tekvica, 5 zemiakov, 2 cibule, 3 strúčiky cesnaku, 3 rajčiaky, 3 papriky (môžeme nahradiť lečom z pohára), rasca, kocka zeleninového bujónu, lyžica horčice, mletá červená paprika, majorán, olej, soľ, podľa chuti Solčanka
Vo väčšom hrnci usmažíme na oleji nakrájanú cibuľu, cesnak, pridáme rascu a časť červenej papriky. Potom pridáme papriku nakrájanú na rezance, neskôr rajčiaky – najlepšie zbavené šupky. Nakoniec prisypeme na menšie kúsky nakrájané zemiaky a po chvíli tekvicu. Posolíme, pridáme zvyšnú červenú papriku a horčicu a zalejeme 2 – 3 litrami vriacej vody. Keď sú zemiaky mäkké, posypeme majoránom a vypneme. Je to vegetariánsky guláš, osviežujúci najmä v lete. K nemu podávame čierny chlieb, zemiakové lokše, výnimočne zemiakové placky.

Ako si ju dopestovať


Podobne ako iné druhy tekvíc, aj tekvica ‘Hokkaido’ potrebuje na dobrý rast veľa živín a slnečné stanovište. Najvhodnejšie je pred výsadbou do pôdy primiešať kompost alebo maštaľný hnoj. Predpestované sadenice vysádzame na stanovište v druhej polovici mája, keď už nehrozia mrazíky, ktoré by ju mohli poškodiť. Sadíme ju na vzdialenosť najmenej 1,2 m, aby mala dostatok miesta na rast. Počas sezóny je veľmi dôležité výdatné zavlažovanie, ktoré podporuje tvorbu plodov. Zberať ju začíname koncom augusta.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára