nedeľa 26. decembra 2010

Amur pečený na červenom víne



Tento rok som mala šťastie - a uvidím či bude aj budúci rok. V mraziaku mám kopu amura, čo má výborné mäsko, obzvlášť keď sa upečie na víne. Teraz na Vianoce som to skúsila na červenom.


Tento amur má asi 2 kg
šlo tam asi 3 dcl Alibernetu
dosť zamrazeného kôpru
vegeta (natural)
trocha masla

Zapečená tekvica - moja



Celkom jednoduché a hlavne chutné, dá sa potom hýbať aj rozmýšľať, neodstaví to človeka na pol dňa spánku po dobrom obede...

Na množstvo na obrázku treba:
polovicu maslovej tekvice
zhruba polovičné množstvo zemiakov
na kocky nakrájaná gouda
1 kyslá smotana
4 vajíčka (môže byť aj menej)
vegeta (natural)
málo masla


Všetko nakrájam na kocky (tekvicové kúsky nie malé, skôr väčšie), zmiešam, zasypem vegetou, zalejem smotanou... a pečiem asi hodinu (stačí aj menej ak sú predtým zemiaky uvarené).
Tekvicu stačí umyť a odjadierkovať, netreba ju šúpať.

piatok 24. decembra 2010

Tekvica Hokkaido



Ak si pri názve Hokkaido predstavíte japonský ostrov, nie ste ďaleko od pravdy. Rovnaký názov má totiž aj tekvička, ktorá sa k nám dostala až z Krajiny vychádzajúceho slnka.

Záhradka diabetika sa veľmi nelíši od bežných záhrad. Nájdeme v nej základné druhy zeleniny – listovej či koreňovej aj zopár skorých zemiakov. Z ovocia jabĺčka, najlepšie kyslejšie odrody, hrušky, marhule, výborné sú višne a moruša čierna, plus nejaké ríbezle, jahody, egreše a ak sa dá – aj papriky a rajčiaky. Čo ešte môže pestovať záhradkár- diabetik, aby mohol plody svojej záhradky zaradiť do jedálneho lístka? Medzi takého plodiny patrí tekvica ‘Hokkaido’, ktorá k nám pomerne nedávno „pricestovala“ až z Japonska. Dokonale sa aklimatizovala, je nenáročná, dobre sa skladuje a má neuveriteľne rôznorodé využitie. Je to neveľká, asi kilogramová tekvička cibuľovitého tvaru, s výraznou tmavooranžovou farbou šupky. Nezrelá je zelená, treba však počkať na vyfarbenie. Nemusí sa šúpať a použiť sa dá z nej všetko, aj vnútro so semienkami.
Liečivé účinky

‘Hokkaido’ je nielen chutná, ale aj zdravá. Podľa orientálnej medicíny je liečivá hlavne pre oblasť sleziny, slinivky brušnej a žalúdka. Je bohatá na karotén, z ktorého si telo vytvára vitamín A. O vysokom obsahu karoténu svedčí žiarivá farba celého plodu. Dužina obsahuje veľmi veľa draslíka a málo sodíka, čo má priaznivý účinok pri liečení kardiovaskulárnych ochorení. Konzumácia tejto tekvice kladne ovplyvňuje stav pokožky, zraku, prostaty a pľúc. Má mimoriadne vysoký obsah zinku, hlavne v semenách, preto okrem dužiny konzumujeme aj semená. Pre diabetikov je významný inulín, ktorý má sladkú chuť a v tele pôsobí aj ako vláknina. Tým zmenšuje ohrozenie tela rakovinou hrubého čreva.



Využitie

Tekvičku pred úpravou stačí umyť, rozkrojiť a lyžicou vybrať vnútornú vrstvu dužiny so semienkami. Túto časť môžeme buď hneď použiť, alebo zamraziť. Ak sú semienka zrelé, odložíme si niekoľko na sadenie a zvyšok bežne upečieme ako pri iných tekviciach. Dužinu podľa potreby nakrájame na kúsky alebo nastrúhame a tiež buď hneď použijeme na varenie, alebo odložíme do mrazničky.

VYSKÚŠAJTE ‘HOKKAIDOVÉ’ RECEPTY

Hrnčekový koláč Hokkaido
2 vajíčka, 3/4 hrnčeka oleja, umelé sladidlo podľa chuti, 1 vanilínový cukor, 2 hrnčeky nahrubo nastrúhanej tekvice, citrónová šťava a trocha citrónovej kôry, 1 hrnček hladkej múky, 1 až 1,5 hrnčeka polohrubej múky, 1 hrnček mlieka, 1 prášok do pečiva, trocha kokosu, prípadne kakaa, oriešky, hrozienka
Všetky ingrediencie zmiešame spolu v miske a vylejeme do vymastenej a múkou vysypanej formy na pečenie. Pečieme asi 30 minút pri vyššej teplote. Hotové ešte môžeme potrieť diabetickým lekvárom a posypať strúhaným kokosom, mletými orechami alebo mandľami. Rýchly a chutný koláčik, so šľahačkou sa zmení na zákusok.

Pečené zemiaky s tekvicou

stredne veľká tekvička, 1 kg zemiakov, cibuľa, čerstvé alebo sušené bylinky – bazalka, majorán, oregano, provensálska zmes a podobne, soľ, drvená rasca, olej
Umytú tekvicu zbavíme semienok a nakrájame na menšie kúsky, podobne nakrájame aj očistené zemiaky. Cibuľu nakrájame na polmesiačiky. Všetko v miske zmiešame, osolíme, okoreníme bylinkami a nasypeme do nádoby na pečenie, ktorú sme vytreli olejom. Pečieme v dobre vyhriatej rúre asi pol hodinu. Podávame so šalátom z čerstvej zeleniny alebo s acidofilným mliekom.

Guláš Hokkaido
stredne veľká tekvica, 5 zemiakov, 2 cibule, 3 strúčiky cesnaku, 3 rajčiaky, 3 papriky (môžeme nahradiť lečom z pohára), rasca, kocka zeleninového bujónu, lyžica horčice, mletá červená paprika, majorán, olej, soľ, podľa chuti Solčanka
Vo väčšom hrnci usmažíme na oleji nakrájanú cibuľu, cesnak, pridáme rascu a časť červenej papriky. Potom pridáme papriku nakrájanú na rezance, neskôr rajčiaky – najlepšie zbavené šupky. Nakoniec prisypeme na menšie kúsky nakrájané zemiaky a po chvíli tekvicu. Posolíme, pridáme zvyšnú červenú papriku a horčicu a zalejeme 2 – 3 litrami vriacej vody. Keď sú zemiaky mäkké, posypeme majoránom a vypneme. Je to vegetariánsky guláš, osviežujúci najmä v lete. K nemu podávame čierny chlieb, zemiakové lokše, výnimočne zemiakové placky.

Ako si ju dopestovať


Podobne ako iné druhy tekvíc, aj tekvica ‘Hokkaido’ potrebuje na dobrý rast veľa živín a slnečné stanovište. Najvhodnejšie je pred výsadbou do pôdy primiešať kompost alebo maštaľný hnoj. Predpestované sadenice vysádzame na stanovište v druhej polovici mája, keď už nehrozia mrazíky, ktoré by ju mohli poškodiť. Sadíme ju na vzdialenosť najmenej 1,2 m, aby mala dostatok miesta na rast. Počas sezóny je veľmi dôležité výdatné zavlažovanie, ktoré podporuje tvorbu plodov. Zberať ju začíname koncom augusta.

Tekvicové jadierka skaramelizované

Ochutené tekvicové jadierka

Do misky si pripravte za lyžicu zmesi soli a mletého korenia, ktoré vám chutí (napr. chilli, mletá údená červená paprika, mletá rasca, škorica, sumac, ďumbier a pod.). Na panvici rozohrejte za lyžicu olivového oleja s trochou masla, vhoďte vysušené neolúpané jadierka z jednej veľkej tekvice a za lyžicu krupicového cukru. Miešame, kým sa cukor nerozpustí a nezačne karamelizovať. Jadierka vysypeme do misky s korením a dobre premiešame. Následne rozprestrieme na tácke a necháme vychladnúť. Lúskajte pri telke alebo s priateľmi pri vínku.

Tekvicové pyré z maslovej (oranžovej) tekvice

ako vyrobiť tekvicové pyré... čo nie je síce ešte jedlo, ale polotovar do ďalších receptov

Ja používam najčastejšie tieto dva druhy, pričom názov viem len tej guľatej Hokkaido tekvici. Ak mi poviete ako sa volá tá podlhovastá, budem rada. Hokkaido používam do slaných receptov, je také hutnejšie a chutí niečo medzi gaštanmi a fazuľou. Podlhovastá má jemnú sladkú dužinu, tú dávam do koláčov. Vo vrecku vidno Hokkaido nakrájané na kocky, do niektorých receptov sa hodí takto. Tekvica Hokkaido sa nešúpe iba dobre umyje a odkroja sa prípadné vady na kráse. Šupka tepelnou úpravou úplne zmäkne.

Takto vyzerajú pripravené do rúry. Umyté, vydlabané a ničím neochutené sa pečú 30-45 min. na 180°C úplne do mäkka. Polovicu Hokkaida som si namarinovala a dala piecť do tej alobalovej vaničky, len tak ako pochúťku. Po upečení necháme úplne vychladnúť, šťava, ktorá je v tekvici do nej opäť vsiakne. Pomixujeme a naplníme do krabičiek alebo ako sme zvyknuté mraziť, najlepšie v takých množstvách ako idú do receptov. Podlhovastú tekvicu treba vydlabať, Hokkaido rozmixovať celé. Tá podlhovastá ak je dobre upečená sa ani mixovať nemusí, v pohode sa roztlačí lyžicou alebo vidličkou na pyré. Hokkaido mixujem vždy kvôli šupke.

Pár tipov na použitie oranžovej tekvice: polievka - je tu presne taká ako robievam Tekvicová polievka od Lubka Ilková (pammy). do zemiakového pyré, do zapečených cestovín, placky, Hokkaido plnené mäsom, cookies, muffins, bábovka, chlebíček. Tekvicové pyré v plechovke sa občas dá kúpiť aj v Tescu. Býva v regáli s exotickými ingredienciami. Ale toto domáce má aj tak lepšiu chuť :o)))

Upečené tekvice. Vždy pečiem dva plné plechy naraz na 190°C asi 45 minút (pichnem do najväčšej nožom, či je mäkká). Ľahko sa lyžicou vyberie až celkom na šupu.

V mise ho stačí roztlačiť pučidlom na zemiaky.

Pripravené do mrazničky. Toľko vyšlo z troch veľkých maslových tekvíc. Plus jedna šálka, ktorú som dala do cheesecake.

Tekvicovo-zelerová polievka

Tekvicovo-zelerová polievka

* 700 g tekvice
* 110 g zeleru
* 1 stredne veľkú cibuľu rozkrojenú na štvrtiny
* 1 a 1/4 KL anízových semienok
* hrubozrnnú soľ
* čerstvo pomleté čierne korenie
* extra panenský olivový
* olej
* 4 PL bieleho vína
* 900 ml kuracieho vývaru z kocky


Postup:

Tekvicu prekrojíme, odstránime jadierka, olúpeme a dužinu pokrájame na kocky. Zeler olúpeme a pokrájame na kocky, ošúpanú cibuľu na štvrtiny. Elektrickú rúru predhrejeme na 200 °C (teplovzdušnú na 180 °C). Do hlbokého plechu rozložíme tekvicu, zeler, cibuľu a všetko posypeme 1/4 lyžičkou semienok anízu. Osolíme, okoreníme čiernym korením a pokvapkáme olivovým olejom. Zmes dobre premiešame a uhladíme do rovnomernej vrstvy. Vložíme do horúcej rúry a pečieme asi 50 minút do mäkka a zlatohneda. Občas premiešame.

Upečenú horúcu zmes dáme do hrnca, zalejeme teplým vývarom a vínom a privedieme do varu. Znížime teplotu a varíme asi 30 minút. Potom odstavíme z plameňa a necháme mierne vychladnúť.

Vychladnutú zmes po častiach nalejeme do mixéra. Rozmixujeme a prepasírujeme cez sito. Vzniknuté pyré dáme opäť do hrnca, zohrejeme, prípadne osolíme a okoreníme. Na panvici bez tuku opečieme anízové semienka do zlatohneda a necháme vychladnúť. Opečenými semienkami posypeme polievku na tanieri.

Sladko-kyslá tekvica

Sladko-kyslá tekvica

cca 3 kg tekvice
450 ml jablčného octu
250 ml vody
pikant fix sladko – kyslý
150 g cukru
1,7 l vody


Tekvicu rozštvrtíme, odstránime jadrá, ošúpeme, dužinu nakrájame na malé kocôčky pomocou ozdobného noža a vložíme do misy. Vínny ocot zmiešame s vodou a zalejeme ním nakrájanú tekvicu, misu prikryjeme utierkou a postavíme na chladné miesto a necháme pôsobiť cez noc. Druhý deň vyberieme tekvicu z misy pomocou cedidla a necháme odkvapkať. Tekvicu varíme asi 5 minút do sklovita (nenecháme úplne zmäknúť), potom plníme do pripravených pohárov. Nálev z pikant fixu pripravíme podla návodu na obalea ihneď ho nalejeme až po okraj dopohárov na tekvicu, poháre s uzavieracím viečkom uzavrieme a asi 5 minút necháme stáť obrátene na viečku.

Tekvicová sezóna



Kalabasa, atlantic giant, butternut, hokkaido, birdhouse bottle, goliáš… Práve sa skončil ich čas. Dlhá, teplá jeseň vyfarbila a vytvarovala tekvičky do rôznych podôb. Viac ako mesiac sme sa mali čím zaoberať. Z odrôd vyšľachtených na jadierka sme na halloween párty vyrezávali svetlonosov, vyberali jadierka a sušili ich na slniečku. Sladké dužinaté tekvice sme varili, piekli, plnili, zapekali, použili do polievok aj do koláčov a okrem typických amerických pochúťok Dňa vďakyvzdania ako pumpkin soup či pumpkin pie, sme oprášili aj recepty z detstva. Aj vaša babka robila z tekvice ananásový kompót? Spomínate si na vôňu skaramelizovaných šupiek pečenej tekvice?

Pečená tekvica (hocijaká)

Pečená tekvica

Tekvicu na pečenie (napr. butternut, hokkaido) prekrojíme na polovicu, lyžicou vyškriabeme jadierka a nakrájame na mesiačiky 2-3 cm hrubé. Poukladáme ma plech, pokvapkáme olejom, mierne posolíme a ochutíme korením alebo sušenými bylinkami a dáme piecť do rúry (cca 180˚C), kým nezmäkne a nezačne karamelizovať.




Podávajte teplé samotné alebo ako prílohu.

Tekvicová polievka (z hokkaido)

Tekvicová polievka

Tekvicová polievka sa dá robiť na viacero spôsobov. Z varenej tekvice alebo z pyré z tekvice pečenej. Tento recept je z pyré z tekvice hokkaido.

tekvice hokkaido
(teoreticky môžu byť aj varené zemiaky - málo)
bujón (slepačí, zeleninový)
na ochutenie:
šalvia
mletý muškátový oriešok
soľ
(kyslá/šľahačková smotana - nemusí byť)


Tekvicu prerežte na polovice, jadierka vydlabte a položte reznou stranou na plech. Vložte do rúry predhriatej na 200˚C a pečte, kým nebude natoľko mäkká, aby ste ju cez šupku ľahko prepichli špajdľou. Nechajte vychladnúť a dužinu vyškriabte lyžicou. (Dužinu si môžte zamraziť a použiť napr. aj na prípravu amerického pumpkin pie.) Dužinu vložte do hrnca a rozrieďte slepačím bujónom na takú konzistenciu, aká vám vyhovuje. Priveďte do varu a ochuťte šalviou, mletým muškátovým orieškom a soľou. Následne môžte polievku rozmixovať, aby bola ešte jemnejšia. Podávajte s kyslou alebo šľahačkovou smotanou a dozdobte napr. dlhými steblami pažítky a vylúpanými tekvicovými jadierkami.

Tekvica - čo o nej vieme

Kalabasa, atlantic giant, butternut, hokkaido, birdhouse bottle, goliáš… Práve sa skončil ich čas. Dlhá, teplá jeseň vyfarbila a vytvarovala tekvičky do rôznych podôb. Viac ako mesiac sme sa mali čím zaoberať. Z odrôd vyšľachtených na jadierka sme na halloween párty vyrezávali svetlonosov, vyberali jadierka a sušili ich na slniečku. Sladké dužinaté tekvice sme varili, piekli, plnili, zapekali, použili do polievok aj do koláčov a okrem typických amerických pochúťok Dňa vďakyvzdania ako pumpkin soup či pumpkin pie, sme oprášili aj recepty z detstva. Aj vaša babka robila z tekvice ananásový kompót? Spomínate si na vôňu skaramelizovaných šupiek pečenej tekvice?

Rovnako ako padajúce farebné listy patria k jeseni aj tekvice. Z niektorých sa dajú pripraviť úžasné jedlá, z iných bude skvelý zubatý lampáš a ďalšie sú krásne také, aké sú – rôznofarebným, malým aj veľkým, bruchatým, nosatým či prapodivne štruktúrovaným a vzorovaným plodom asi odolá len málokto.

V súčasnosti je známych takmer 30 druhov a viac ako 800 kultivarov tekvíc. U nás sa pestuje päť druhov – tekvica obyčajná (Cucurbita pepo), tekvica obrovská (Cucurbita maxima), tekvica muškátová (Cucurbita moschata), tekvica pomiešaná (Cucurbita mixta), tekvica figolistá – čiernosemenná (Cucurbita melanosperma) a viacero kultivarov rodiacich prevažne okrasné plody.

Prababičky z prazáhrad

Tekvice sú prastaré rastliny pôvodom z Ameriky (ich semená sa tu našli pri rôznych archeologických vykopávkach), ktoré asi už odnepamäti súviseli s človekom a jeho obhospodarovaním pôdy – Indiáni v strednej a južnej Amerike zužitkovali v kuchyni ich plody, listy aj semená, z tekvíc vyrábali aj nádoby, hudobné nástroje a ďalšie predmety. Plody tekvíc nás dodnes uchvacujú rôznosťou tvarov, farieb aj veľkostí. Niektoré sa zmestia do dlane, iné človek ani neunesie, podľa druhu vážia od niekoľkých gramov po desiatky kilogramov (kultivar Atlantic Giant môže mať plody s hmotnosťou až 500 kg).

Môžu byť rebrovité, zvlnené alebo s výrastkami, môžu mať tvar gule, turbanu či hrušky, bývajú rozlične sfarbené, pruhované aj škvrnité, nájdu sa medzi nimi nádherné oranžové, červené či žlté, ale aj zaujímavé zeleno-biele plody (napríklad kultivar „Sweet Dumpling“)... Sýta oranžová farba je typická napríklad pre obľúbený kultivar „Hokkaido“, ktorý má široké využitie v kuchyni a je vyhľadávaný pre pozitívne účinky na zdravie. Plody vážia 2 až 3 kg a obsahujú vraj viac betakaroténu než mrkva. Okrem toho sú bohaté na vitamíny C a E, pričom je zaujímavé, že skladovaním v nich obsah vitamínov narastá. Jedlá od výmyslu sveta sa dajú pripraviť aj z ďalších druhov tekvíc, len menšie okrasné plody nie sú vhodné na konzumáciu, pretože ich dužina je horká.

Veľmi zdravé sú aj tekvicové semienka – obsahujú celú škálu prospešných vitamínov, minerálov a biologicky aktívnych látok, dodávajú energiu a zasýtia rovnako ako čokoládové tyčinky, len s tým rozdielom, že sú pre telo prospešnejšie.

Vypestovať bohatú úrodu tekvíc nie je zložité, zvládne to aj dieťa. Treba si však uvedomiť, že tieto rastliny potrebujú veľmi veľa miesta. Dajú sa pestovať na záhone (jedna rastlina zaberie asi 0,5 m2) alebo, keďže majú úponky, na opore – na plote alebo osobitnej konštrukcii. Týmto spôsobom môžete pestovať tekvice dokonca aj na balkóne, výraznú úsporu miesta však určite ocenia aj majitelia menších záhrad či úzkych pozemkov. Základom je vybrať si správny druh (či už na konzumáciu, alebo na dekoráciu) a vysiať v máji semená na slnečné miesto do pôdy zásobenej humusom. Hoci je to pomerne zaužívané, nie je vhodné pestovať tekvice v komposte – odoberajú totiž z neho veľké množstvo živín, čím ho vlastne znehodnocujú. Potom už stačí len bohatá zálievka, teplo a občasné prihnojenie.




Zrelá tekvica je tvrdá, má sýtu farbu a drevnatú stopku. Vtedy ju treba odstrihnúť ostrými záhradníckymi nožnicami tak, aby jej ostala aspoň päťcentimetrová stopka. Ideálne je nechať ju ešte niekoľko dní ležať na slnku na záhone (najmä ak patrí medzi tie väčšie). Ak je však daždivo a chladno, tekvice radšej preneste do chráneného priestoru – na svetlo a do tepla. Tak môže prebiehať dôležité pozberové dozrievanie, pri ktorom sa zvyšuje obsah vitamínov, dužina sladne a získava bohatšiu arómu. Žiadnu tekvicu však pri prenášaní nedržte za stopku – keby ste ju totiž odtrhli, výrazne by sa znížila jej trvanlivosť.

Tekvicové ravioli (alebo iné plnené cestoviny)

Keďže som z kraja, kde lúskanie tekvicových jadierok neodmysliteľne patrí k životu, nemáme núdzu o tekvice na vyrezávanie svetlonosov. Už v septembri som odložila pár pekných kúskov, z ktorých sme teraz pekne odstránili jadierka na sušenie a vyrezali pekné svetlonosy na ozdobu balkóna. Musím uznať, že napriek tomu, že muž vyrezával tekvicu po prvý raz, jeho svetlonos bol najkrajší, aký som kedy videla:)

Rada varím sezónne, preto z tekvice niečo aj uvarím. Tekvicu na varenie (napr. odrodu butternut alebo hokkaido) treba najprv upiecť v rúre, aby sa zbavila čo najviac vody a potom z mäkkej dužiny získať polotovar - pyré na ďalšie spracovanie. Vychladnuté pyré takto môžeme zamraziť na menšie dávky a použiť aj neskôr. Jedným z mojich najobľúbenejších tekvicových jedál sú plnené cestoviny. Aspoň môžem vyskúšať, ako funguje nástavec na ravioli na mojom novom strojčeku na cestoviny.

Tekvicové ravioli so šalviovým maslom

1 malá tekvica
1 balenie smotanového čerstvého syra (gervais, lučina a pod.)
soľ, čierne korenie
muškátový oriešok
strúhaný parmezán
maslo
pár čerstvých lístkov šalvie
(pár kvapiek citrónovej šťavy)


Pyré z upečenej tekvice necháme úplne vychladnúť a zamiešame doň čerstvý syr a trocha strúhaného parmezánu. Ochutíme soľou, mletým čiernym korením a muškátovým orieškom. Touto plnkou plníme čerstvé vaječné ravioli buď ručne alebo na strojčeku. Ravioli necháme pár minút preschnúť na utierke. Zatiaľ dáme zovrieť slanú vodu vo veľkom hrnci a pripravíme si šalviové maslo ako omáčku. Na panvici roztopíme kus masla a necháme prevrieť. Keď sa začne maslo farbiť do zlata, pridáme pokrájané lístky šalvie a trochu ich na masle upražíme. Dávame pozor, aby nám maslo nezhorelo. Keď začne pekne voňať, odstavíme panvicu zo sporáka a omáčku môžeme trochu prisoliť a pridať do nej pár kvapiek citrónovej šťavy na chuť. Ravioli uvaríme, scedíme a premiešame v panvici so šalviovým maslom. Ihneď podávame s trochou strúhaného parmezánu.

Tekvicové rizoto (z butternut, žltá/oranžová hruškovitá)

Aj keď na nás z každého časopisu vyskakuju tie isté tekvicové recepty, som rada, že sa u nás už udomácnilo sezónne varenie a časopisy prinášajú recepty na jedlá z plodín, ktoré práve dozrievajú. Sezóna vrcholí, domy a balkóny zdobia okrasné tekvice a dúfam, že ľudia tekvice aj jedia. Ak už nič iné, aspoň tekvicovú krémovú polievku. Povarenú, rozmixovanú a zjemnenú smotanou. Ja osobne ju mám najradšej z tekvice hokkaido. Lahôdka!

Skúšala som už z tekvice takmer všetko a preto som hľadala niečo nové. V záhrade sme vypestovali nové druhy a tentoraz som myslela na tekvicu butternut. Bledožltú, podlhovastú tekvicu hruškovitého tvaru, čo má pevnú, krásne oranžovú dužinu a jemnú chuť, ktorú netreba prebíjať prílišným korenením. Nad tekvicovým rizotom som rozmýšľala už dávnejšie, ale nebola som si istá, či je moja intuícia správna. Výsledok však predčil všetky moje očakávania. Fantastické rizoto! Tekvica sa nerozvarila, nestratila tvar ani farbu a jej hladká textúra a sladkastá chuť sa výborne snúbila s krémovitosťou ryže a pikantnosťou parmezánu. Vrelo odporúčam ako skvelú bezmäsitú alternatívu.


Rizoto z tekvice butternut

1 menšia tekvica butternut
1 šálka guľatozrnnej ryže
1l zeleninového vývaru
¼ malej cibule
½ šálky suchého bieleho vína
soľ, čierne korenie
maslo
olej
parmezán
čerstvá šalvia


Tekvicu očistíme, odstránime jadierka a nakrájame na malé kocky. Na oleji speníme na drobno pokrájanú cibuľu, pridáme tekvicu, premiešame, posolíme, okoreníme a restujeme zhruba 5 minút, kým tekvica mierne nezmäkne. Potom do nej prisypeme suchú neumytú ryžu a dobre premiešame, aby sa ryža obalila olejom. Keď začne ryža syčať, prilejeme víno a miešame, kým sa neodparí. Potom začneme za stáleho miešania po troškách prilievať horúci vývar. Vývar prilevame vždy až keď sa predchádzajúca dávka vsiakne do ryže. Pred dovarením ryže pridáme do rizota za lyžicu posekanej čerstvej šalvie, za hrsť strúhaného parmezánu, poslednú dávku vývaru a kúsok masla. Premiešame, prikryjeme pokrievkou a necháme stáť zhruba 5 minút.

utorok 16. novembra 2010

Tvaroh home-made



Chutí podstatne lepšie ako ktorýkoľvek z obchodu, pričom jeho výroba nie je náročná...

Treba k nej čerstvé mlieko od kravy - nepasterizované, neodtučnené, nekonzervované a hlavne NEPREVARENÉ.

4 litre mlieka postačia na zhruba 900 - 1000 gramov plnotučného tvarohu.
Postup je jednoduchý: mlieko necháme skysnúť pri izbovej teplote, tak zhruba 2-3 dni. Zozbierame z neho smotanu (dobrá na varenie aj na čokoľvek) a zvyšok pomaly zohrejeme do max. 70 stupňovej teploty. Obsah hrnca sa musí zgrcnúť do hrudiek, po vychladnutí sa nechá precediť a tvaroh je hotový.

štvrtok 9. septembra 2010

Špenátový koláč - pokus

Špenátový koláč

Suroviny:
- 120 g vajec
- 250 g ricotty alebo jemného tvarohu
- 200 g mrazeného listového špenátu
- 100 g jarnej cibuľky nakrájanej na kolieska
- 80 g bazalkového pesta
- 150 g cherry paradajok
- 170 g lístkového cesta
- soľ
- čerstvo namleté korenie

Postup:
Rúru predhrejeme na 180 °C. Zmiešame vyšľahané vajcia s ricottou, pridáme vyžmýkaný špenát nasekaný najemno, cibuľku a pesto. Cesto rozvaľkáme a vtlačíme do 23 cm koláčovej formy tak,
reklama
aby cesto pokrývalo aj obvodové steny. Potom dovnútra nanesieme špenátovú zmes a navrch dáme paradajky. Pečieme asi 30 minút.

Náš tip: Základ cesta môžeme dať najskôr predpiecť na 10 minút a až potom naniesť špenátovú hmotu a dopiecť. Koláč je výborný, ak namiesto cherry paradajok použijeme paradajky sušené.

Text pripravila: Katarína Sedláková pre Magazín Pravdy
Jedlo uvaril: Vojtech Artz, šéfkuchár spoločnosti Metro
Foto: archív Vojtecha Artza

piatok 18. júna 2010

Fresh Milk Project



"Fresh milk project", ako vedľajší produkt jedného sobotného hľadania vlečiek po miestnych krčmách (myslím vlečku na odvoz hliny), sa už po pár týždňoch úspešne ujal.
Každú nedeľu mám na Košariskách prichystané 4 litre čerstvého nadojeného kravského mlieka. Proces je veľmi jednoduchý - priniesť domov, prevariť, nechať vychladnúť a šupnúť do chladničky... Za kvantá kvalitnej smotany (čo ani nemám šancu spotrebovať) Cora s Eliškou podľa mňa ani netušia ako kravku milujú :-) a Rajo tohto druhu som zatiaľ vypustila zo svojich nákupov :-)



12.6.2010 sa jedna z našich zásobární mlieka otelila a malé hlúpučké teliatko sa už okolo nej motá. Mama sa otelila po prvý krát a maličkej (ešte nemá meno, hoci má už 2 dni) musia pomáhať lebo je chúďa fakt hlúpučká. Namiesto pitia mlieka si robí výlety von z maštale a k nonstop tečúcemu netrafí. Mlieko jej mamy sa teraz piť nedá - je hypersladké - sladšie ako salko, ľuďom nemá prečo chutiť. O týždeň nadobudne normálnejšiu konzistenciu a chuť, a teliatko (baba) už bude šikovnejšie.



Baklažán - opäť nechutil... / Aubergine - failed again...



3. pokus neúspešný. U iných ľudí mi chutí, u mňa nie. Asi som s pokusmi skončila a nie je to môj druh zeleniny.

+++

The 3rd try failed. I like it anywhere else except at mine. Most probably I finished with trial activities, it´s not my cup of tea.

štvrtok 8. apríla 2010

streda 24. marca 2010

Kelovo-zeleninová polievka



Jedna z mojich mňam polievok - mama nesúhlasí so stavom "nezahusteným" a ja ju mám rada práve preto.

Je v nej všetko možné:
mrkva
zeler
petržlen
a potrhané kelové listy
bylinky
vegeta


Počas prípravy si Corka pochutí na kelových lístkoch - hlúbik nemá rada. Hotovú polievku miluje celý moj zverinec - a samozrejme ja :-)

sobota 16. januára 2010

Strúhaná cestovina do polievky

1 vajce
múka

Vajce sa rozmieša a pridáva sa múka dovtedy, kým z toho nebude tvrdé cesto, ktoré sa dá strúhať.
Varí sa v slanej vode.

Krupicová kaša / Semolina pudding

Kedysi vhodné raňajky alebo večere, v podstate deti to majú väčšinou radi... Ja som to len znovu-objavila, nezaťažuje mi to žalúdok a je to stále dobré :-)

1/2 litra mlieka
2 lyžice cukru alebo vanilkového cukru
2 - 3 lyžice krupice
škoricový cukor alebo škorica na posypanie
(pre nealergické deti vo verzii "granko" na posypanie)

Mlieko s cukrom sa nechá prevariť a keď sa dostane do normálnych rozmerov, prisýpa sa krupica. Stále sa to mieša lebo to rýchlo prihára a keď je to husté, vyleje sa to hneď do taniera... Posype sa a hotovo.

Šošovicová hnedá polievka / Brown Lentil Soup

Naša vianočná. Corka ju môže jesť tiež - dokonca sa s ňou vie zadrhnúť, akurát potom v neskoordinovanom množstve a konzistencii vyrába kôpky...

šošovica
mrkva
zeler
petržlen
zemiaky
cibuľa
paprika - sladká mletá
vegeta

všetko sa to dá dokopy, uvarí sa kým to nemá tú správnu chuť.

Paradajková polievka - z pretlaku / Tomato Soup

opäť veľmi jednoduché, hlavne ak je dobrý pretlak. Asi najlepší je zo sklenej fľaše z Kauflandu.

 


celý veľký pretlak
moja zmes byliniek - tak od oka
cibuľa
cukor - odhadom
syr na posypanie

Všetko bez syra sa uvarí, viacmenej sa nechá hlavne prevariť kým zmizne pena. Cibulu po čase beztak vyhodím. Obsype sa syrom a zázrak je hotový - rýchly proces...






Možno sa mi raz bude chcieť prplať aj z riadnymi prepasírovanými paradajkami - ale zatiaľ na to nervy a chuť nemám... i keď aj paradajková polievka z čerstvých paradajok je výborná.

Polievka z kačky / Duck Soup

vedľajší produkt pečenej kačky...  a je jemnejší ako slepačia polievka...

Ide do nej:

všetky drobky čo z kačky zostanú a nebudú sa piecť
krídelká
2 lyžice vegety
3 ks čierneho korenia
mrkva, zeler, petržlen... 

Celé sa to varí zhruba hodinu, čistí sa obdobne ako slepačia či hovädzia... Keď sa od kosti oddeľuje mäso, je hotová.
Môžu sa k nej uvariť aj cestoviny alebo halušky alebo bohviečo na ten spôsob, i keď mne to tam nechýba :-)

pondelok 11. januára 2010

Bundáš

Toto snáď ani popisovať netreba... :-) pozná to každý a používa skoro vždy keď likviduje obsah chladničky a nájde aj jedlý chlieb, ktorý už nie je najčerstvejší...
Najlepšie chutí ešte teplý :-) a potom to človek musí rozchodiť :-)


Bežný biely koláčový chlieb / Classic White Bread

Asi najrýchlejšie hotový a do pekárne vojde všetko naraz...

1/3 sáčku sušeného droždia (najlepšie je francúzske z Kauflandu)
1/2 kg múky /používam polohrubú, inak je to jedno
2 polievkové odmerky cukru
1 maličká odmerka soli
1 polievková odmerka octu (bežného, ochutený ocot v chlebe nechutí)
2 - 3 polievkové odmerky olivového oleja
3 dcl mlieka (píšu vodu ale s mliekom chutí lepšie)
tekvicové alebo slnečnicové semiačka, ľanové semiačka, rasca... hocičo z toho - naraz len jeden druh

Všetko vložím do pekárne - v poradí takom ako pečie - moja potrebuje všetko suché dole a tekuté hore a semiačka idú zvlášť do prisýpača.
Pečie sa podľa vybraného programu - ako bežný chlieb s "hrozienkami" v mojom prípade...

nedeľa 10. januára 2010

Lístkové rohlíky / Puff pastry cornies

Snáď najjednoduchšie koláčiky na svete - pokým máte v mrazničke k dispozícii predvyrobené hlbokozmrazené lístkové cesto.

Konkrétne toto čo vidno na obrázku bol tzv. "Malý test domovej rúry". Chutný. Chutil mne, Marekovi (ďakujem za dokončenie v podstate takmer celého domu!), vodárom Igorovi aj Andrejkovi (ďakujem za spojazdnenie studne v ten deň waaaaw! a tiež za spojazdnenie všetkých vodo-vecí!), Corke a Tiborovi Bártfayovi (a ako pravý umelec - neodpustil si zhodnotenie estetickej stránky veci, ktorá ho extrémne zaujala... a má rád všetko čo sa robí ručne a s láskou).
Ja a Corka sme boli jedinými zástupcami dámskej populácie v tejto domácnosti - inak samí mužíci... Držala som sa opäť starej dobrej rady našich babičiek: Ako spravíš muža šťastným? No predsa jedlom - zapchaj mu ústa, naplň žalúdok a aj keby sa odvážil niečo povedať, trikrát si to rozmyslí pretože plný žalúdok je podstata jeho bytia a tú si predsa neohrozí...
Chlopi - dobrú chuť teda.
Corka je všežrút, jedlo sa nachádza na prvej pozícii jej súkromného psieho rebríčka priorít. Jej sa pýtať na názor nemusím :-))) pokiaľ nejde o papriku, cibuľu a cesnak.

Čo treba k týmto zvŕtancom:

mrazené lístkové cesto
lekvár - lepší sladko-kyslý
špáratká nech to drží pokope kým sa to upečie

Cesto sa nechá rozmraziť, rozvaľká sa na tenké pláty, rozkrája sa na štvorce alebo obdĺžniky, naplní sa lekvárom, zabalí rohmi cesta (ako rohlíky) a zafixuje sa to špáratkom. Upečie sa celkom rýchlo a je to mňam - len špáratká treba za horúca vybrať, potom to už bude problém...


Kačka pečená / Duck - roasted

Už som ju vyskúšala - viď fotky... kačka bola z obchodu, nebola domáca ale aj tak chutila výborne - mne, mame aj zvieratkám - predovšetkým Eliška zažila svoje prvé kačacie hody a kosti bude objedať podľa mňa ešte týždeň - ako správna šelma.
Je to Denisin recept - pečie ju len takto a vraj sa nepodarí iba v prípade, že je zlá kačka samotná.

Malo by to vyzerať takto:


1 kačka
soľ na zasolenie
1 celé jabĺčko

Kačku na noc zasolím. Na druhý deň ju vyložím na pekáč, vložím do nej jablko dovnútra, trocha podlejem vodou a prikrytú pečiem asi 2 hodiny, občas oblievam s tým, čo pustí do pekáča. Opražiť ju nechám len na krátko keď už je hotová - a vraj bude výborná.



Hrnčekový koláč / Cupcake

Asi najúspešnejší koláč v istej etape môjho života.
Dôvody?
Rýchlo je hotový, výborne chutí, robím ho väčšinou z marhúľ - ktoré sú viacmenej sladko-kyslé, pekne vonia, vždy narastie a upečie sa, nedá sa na ňom nič pokaziť a v rámci mojich spomienok z tej inkriminovanej etapy môjho života sa viaže k asi najpríjemnejším a najvyrovnanejším spomienkam na svojské "BP" obdobie.
Miloval ho kamarát z fast-base-shopu na Podmaniczky utca, Carl s Beetle-om, aj SBS-kári po nočnej v dome na Angyalfoldi út keď som vedela, že cez deň už pôjdem domov. Milovala som jeho sladko-kyslú čerstvú vôňu počas letných nocí, kedy sa piekol - kým Corka hyperaktívne řádila po byte, zvykala si na rúru, vysávač, mop a všetky aktivity bežnej domácnosti, a ja som niekedy v zúfalých stavoch a na smrť vyčerpaná zo všetkého sedela na dlážke v kuchyni opretá o stenu a dúfala, že sa Corka už konečne unaví a zaspí. Spája sa mi s ním aj zvláštne polo-ticho BP-nocí, ktoré som si v tom čase v spoločnosti maličkej Corky po x-hodinových nočných upratovacích manévroch vychutnávala na terase v citrónovom opare Mr. Propera.
Carl naňho spomína dodnes - i keď si už dávno žije vlastný život - avšak preňho som stále ostala Cupcake. Celkom zaujímavé bolo pred pár dňami nájsť jeho Cupcake´s Fitness Plan in 2 sessions, ktorý vypracoval na základe mojich vtedajších bežných stravovacích návykov... s jednou prosbou - please, cut down on cheese... pričom jediný miestny syr, ktorý sa stále nachádzal v mojej tamojšej chladničke, bol Pannonia a občas slovenská bryndza.

Takže - naspäť k hrnčekovému koláču:

2 hrnčeky múky
1 hrnček kryštálového cukru alebo medu (od medu je cesto tvrdšie)
1 hrnček mlieka
1 prášok do pečiva
4 polievkové lyžice oleja
2 vajcia 
štipka soli
ovocie

Toto všetko okrem ovocia sa zmieša tak aby tam neboli hrudky, a vyleje sa na vymastený (prípadne aj pomúčený) plech. Povykladá sa naň ovocie (v mojom prípade v drvivej väčšine marhule) a upečie sa.
Výborne chutí s bielym vínom... v mojom prípade aj pezinským Chardonnay, i keď nie je dezertné.

Švédske zázvorové guľky / Sweedish Ginger Balls

Tak toto som jedla a bolo to fantastické a keď niekto vie, koľko čoho do toho treba vložiť, ocením ak mi poradí - nakoľko poznám všetky ingrediencie ale ich množstvá sú mi zatiaľ akosi utajené.

x  ... ? škorice
2-násobné množstvo zázvoru (ďumbieru)
trochu korenia
x ... ? múky
x ... ? cukru
2 lyžice (polievkové?) medu
prášok do pečiva alebo pol lyžičky sóda bikarbóny
x ... ? masla (margarínu)

Všetko sa to má zmiešať, vytvarujú sa guľky, ktoré sa poukladajú na papier na pečenie, tam sa postláčajú na plocho a max 10 -12 minút sa pečú.

Zázvorníky (tvrdé) / Ginger Cakes (hard)

Mám rada ich chuť lebo nie sú sladké, sú tvrdé, nie sú koláčovité a vydržia večnosť. Príprava je prplavá ale kto ich má rád, obetuje sa... Sú to v mojej domácnosti jediné vianočné koláčiky, ktoré po upečení ostanú biele alebo jemne ružové, nepolámu sa ani keby som po nich posúvala hrnce a môžem si ich vychutnať od Vianoc až do marca lebo nepatria medzi top five bežnej populácie.


50 dkg múky
50 dkg práškového cukru (ale ja dávam asi tak 25 dkg)
4 vajcia
4 žĺtky
3 lyžičky pomletého zázvoru (ja dávam viac)
tuk len na vymastenie plechu

Vajcia, žĺtky a cukor vymiešame nad parou do zhustnutia a ďalej to celé miešame, kým hmota nevychladne - najlepšie na terase keď je vonku kosa.
Preosiatu múku, zázvor aj s vychladnutou hmotou vypracujeme spolu na cesto, ktoré vyvaľkáme na 3 mm-ové pláty, formičkami povykrajujeme kadejaké tvary, poukladáme ich na vymastený plech (v mojom prípade na obyčajný papier na pečenie do špajze) a necháme odležať do nasledujúceho dňa.
Potom rýchlo upečieme do svetloružova.



Ja som ich nikdy nedávala na vymastený plech - nemám toľko zbytočných plechov ktoré by mohli ležať celý deň plné figúrok v špajzi... Možno keby som našla spôsob ako vymastiť papier na pečenie tak aby sa nezababrala od toho celá špajza, skúsila by som raz v živote nechať svoje zázvorníky odstáť aj na vymastenom podklade... ale zatiaľ to neskúšam - v rámci zachovania akého-takého použiteľného poriadku v špajzi.


Linecké koláčiky / Linz Tea Cakes

Opäť sladkosť pre chlapov - v našej rodine ich má najradšej asi Ervín. Takže sa pečú na Vianoce, na Veľkú noc a občas aj inokedy.

50 dkg múky
28 dkg masla (margarínu)
16 dkg práškového cukru
4 žĺtka
lekvár na zlepovanie - najlepšie kyslastý
tuk na vymastenie plechu
NEPOTIERAŤ VAJÍČKOM!

Všetko sa zmieša a vypracuje sa cesto, ktoré sa potom odloží na 30 minút do chladu. Potom sa vyvaľkajú asi 3mm-ové pláty a vykrajujú sa z nich kolieska - jedny s otvorom v strede, jedny bez otvoru... tak aby sa po zlepení vytvorili páry. Pred pečením sa nepotierajú vajíčkom, inak sa rozpadnú po upečení - to sme zistili v praxi :-).
Po vychladnutí sa potierajú a zlepujú lekvárom a teoreticky najlepšie sú po pár dňoch keď sa z lekváru stane akási žuvačková hmota.

Vanilkové rožky / Vanilla cornies

Má ich rád Ervín, skoro každý muž a každý si pod nimi predstavuje niečo iné. V ponímaní našej rodiny sa pod týmto rozumejú orechové pečené čajové koláčiky ováľané za horúca vo vanilkovom cukre. Niečo sa na ne nalepí a niečo sa sype kade-tade ale chuť majú dobrú. Piecť sa dajú samozrejme hocikedy ale z nejakého prozaického dôvodu sa u nás pečú len na Vianoce.

apropo - jedna dávka spravidla nestačí - pečieme skoro stále z dvojnásobnej...

21 dkg múky
14 dkg margarínu
7 dkg práškového cukru
1 vajce 
10 dkg pomletých vlašských orechov
sóda bikarbóna alebo prášok do pečiva - trochu
vanilkový cukor
margarín na vymastenie plechu

Všetko sa pomieša a vypracuje sa cesto, ktoré sa odloži aspoň na 30 minút do chladu - u mňa stačí špajza, u niekoho treba chladničku. Z cesta sa potom vyvaľkajú šúľky asi 1 cm hrubé, tie sa pokrájajú na asi 4 cm dlhé kúsky a ohýnajú sa do tvaru rožkov. Poukladajú sa na plech, upečú sa do svetloružova a za horúca sa obabrú vanilkovým cukrom.
Najlepšie sú, keď sa nechajú odstáť 1-2 týždne v uzavretej nádobe.

Škoricové koláčiky / Cinnamon Tea Cakes

Výborné k čaju, aj len tak chrúmať. Nie sú moc sladké, mojej alergii vyhovujú a vydržia večnosť. Inak z nich vykrajujeme všetko možné - zvončeky, kvietky, rybičky... čo formičky dajú :-)

80 dkg múky 
20 dkg práškového cukru
40 dkg masla (môže byť aj margarín)
4 vajcia
4 lyžičky škorice
2 lyžičky prášku do pečiva (viacmenej jeden sáčik)

Všetko sa zmieša, vypracuje sa normálne cesto, vyvaľká sa na normálnu hrúbku a vykrojí sa formičkami. Potrie sa vajcom, ozdobí orechani a upečie sa.